Setkání na Labi 25.dubna 1945.

Přidáno 24.4.2017 23:11

 

Je to již 72 let, co dubnu 1945 hitlerovské Německo mlelo z posledního. Německý sen o světové nadvládě vyvolené rasy se hroutil. Protihitlerovská koalice postupovala vítězně Německem. Porážka Německa se přiblížila každým dnem.

Připomínáme si, že 25. dubna 1945  došlo na Labi k setkání vojáků Rudé armády a amerických spojenců, dokonce hned na třech místech. Krátce po poledni se u obce Strehla setkaly dvě předsunuté vojenské hlídky – sovětskou vedl poručík Alexander Gordejev a americkou poručík Albert Kotzebue. Ty samé hlídky se setkaly ještě u vesnice Kreinitz, nedaleko Strehly.

 

To slavné a mediálně známé setkání se uskutečnilo na pobořeném mostě v Torgau, tam se objali američtí a sovětští vojáci vedení Williamem Robertsonen a Alexanderem Silvaškem.  O den později se zopakovali toto setkání i pro fotografy.  Před 72 lety si tak vítězní spojenci podali na Labi ruce.  Na fotografiích je vidět v očích prostých vojáků  radost z konce války i touha po přátelství.    

 

V dubnu 1945 druhá světová válka se blížila ke svému konci. Rudá armáda obklíčila Berlín a začala poslední fáze druhé světové války v Evropě.  Hitlerovské Německo stálo před kapitulací. Nejstrašnější válka v historii lidstva končila, za touto válkou zůstaly desítky milionů mrtvých, zničená města, vypálené vesnice i zmařené lidské osudy. Zůstalo pro nové generace i varování a poučení.       

Dnes je snaha mnohých politiků na tuto dobu společného boje za svobodu a na vzájemné spojenectví zapomenout.  Tedy zapomenout i na miliony obětí této války.

 

 

P.V.    

Dokumenty

113x přečteno